Ieteikumi

Ieteikumi, izmantojot tekstila krāsas auduma krāsošanai

audumi blogs

Iemīļotais apģērbs ir izbalojis un zaudējis savu sākotnējo, izteiksmīgo krāsas toni, taču tas ir pārāk mīļš, lai no tā atbrīvotos? Varbūt savu uznācienu jau ilgi gaida kleita, kuru tu labprāt uzvilktu, ja vien viņa būtu citā krāsā? Vai varbūt jau sen vēlies ieviest jaunas krāsas savā interjerā, netērējot lielus līdzekļus? Un, galu galā, iespējams, saproti, ka lētāk un dabai draudzīgāk ir dot apģērbam otro dzīvi, paspilgtinot un atjaunojot tā krāsas. Auduma krāsas var palīdzēt ne vien paildzināt tava iecienītā apģērba mūžu, bet arī ietaupīt līdzekļus dabai draudzīgākā veidā. Bet kādas kļūdas nepieļaut, izmantojot tekstila krāsas, lai rezultāts būtu tiešām tāds, kādu sagaidi, skaidro “Kameja” speciālisti.

Atceries: Tekstila krāsvielas visefektīgāk iedarbojas uz dabīgiem audumiem

Ar auduma krāsām vislabāk nokrāsosies dabīga materiāla audumi, to skaitā kokvilna, lins, viskoze, kā arī zīds vai vilna. Krāsojot dabīga materiāla audumus, iegūsiet noturīgu, pilnas intensitātes toni. Savukārt, krāsojot audumus ar dažādu materiālu sajaukumu (sintētiku saturoši, piemēram, poliesters + kokvilna, poliesters + viskoze, kokvilna + lins + poliesters utt.) galarezultāts nav paredzams, iegūtais tonis būs nedaudz gaišāks. Krāsojot pilnīgi sintētiskas šķiedras audumus (poliestera, akrila, neilona), iegūtais rezultāts nav prognozējams. Sintētiskas šķiedras slikti uzņem krāsvielas pigmentu, tāpēc, ņemot vērā kāds ir auduma materiāla sajaukums, krāsu uzņemšana ir atkarīga no dabīgajām šķiedrām. Jo lielāks ir sintētiskais komponents, jo mazāk tiek uzņemta krāsviela. Rezultātā iegūtais tonis var būt gaišāks, vai krāsu var neiegūt vispār. Jāņem vērā, ka krāsojot, piemēram, baltu apģērbu šūtu ar sintētiskiem diegiem, apģērbs nokrāsosies vēlamajā tonī, taču šuvju diegi var palikt balti. Un, lai gan krāsošana ir lielisks veids, kā atdzīvināt vecos, izbalējušos audumus, jāņem vērā, ka auduma krāsa var nenoklāt traipus, izbalējušas vai balinātas vietas uz auduma.

Tātad, pirms krāsot apģērba gabalu, nepieciešams pārliecināties par tā sastāvu. Parasti ražotājs apģērba iekšpusē uz birkas ir norādījis auduma sastāvu.

Izvēlies atbilstošu auduma krāsošanas tehniku

Dažu dabīgo audumu kā, piemēram, vilna, zīds, kašmirs un mohēra, krāsošanai ieteicams izmantot krāsu kas paredzēta krāsošanai ar rokām. Ja audums nav paredzēts mazgāšanai augstā temperatūrā un pastāv iespēja, ka tas sarausies, ieteicams izmantot krāsas kas iedarbojas arī +40 °C grādu temperatūrā, piemēram, “Dylon” Hand Dye – krāsa krāsošanai ar rokām.

Veiksmīgāk pārkrāsot lielākoties izdodas gaišu audumu uz tumšāku toni vai atsvaidzināt un paspilgtināt esošo (zilos džinsus, melnu apģērbu utt.).

Iegūtais tonis ir atkarīgs no auduma sākotnējās krāsas. Jāņem vērā, ka spēkā ir krāsu sajaukšanās principi. Piemēram, zila krāsa uz sarkanas krāsas auduma rezultātā veidos purpura toni. Zila krāsa uz dzeltena auduma dos zaļu rezultātu.

Ja vēlies mainīt auduma krāsu no viena intensīva toņa uz citu, vai nepieciešams nokrāsot audumu gaišākā nokrāsā, audumu var balināt, vai noņemt tā pamattoni ar Dylon Pre Dye krāsas noņēmēju. Tas padara audumu gaišāku dodot plašākas iespējas pārkrāsot audumu vēlamajā tonī.

Ievēro auduma krāsas lietošanas pamācību

Papildus klasiskajam krāsošanas veidam, vārot audumu ar auduma krāsu katlā, klāt nākušas jaunas, modernākas un daudz vienkāršākas metodes. Ar Dylon All-in-1 auduma krasām audumu var ērti krāsot veļas mašīnā. Neliela auduma daudzuma, vai smalku audumu krāsošanai labāk izmantot katlu un krāsot ar rokām. Savukārt lielu auduma gabalu vai vairāku apģērbu krāsošanai ērti var izmantot veļas mašīnā lietojamās audumu krāsas. Ievieto auduma krāsu kopā ar krāsojamo audumu veļai paredzētajā nodalījumā un uzsāc mazgāšanas ciklu. Lai auduma krāsa būtu noturīgāka un tonis intensīvāks, nepieciešams pievienot sāli vai etiķi. Atsevišķām auduma krāsām sāls jau ir iekļauts iepakojumā. Krāsošanas instrukcija un tehnika katrai auduma krāsai un katram ražotājam var atšķirties, tāpēc vienmēr rūpīgi ievēro auduma krāsas lietošanas pamācību: krāsas un ūdens attiecības, krāsojamā auduma daudzumu uz vienu krāsas iepakojumu, nepieciešamo temperatūru, sāls daudzumu, ja to nepieciešams pievienot u.c.

Audumu vai apģērbu veļas mašīnā vai vārāmajā katlā liek slapju. Pēc krāsošanas, pirmās pāris reizes nokrāsotos apģērba gabalus ieteicams mazgāt atsevišķi vai kopā ar citiem līdzīgas krāsas apģērbiem, lai pilnībā atbrīvotos no jebkādiem krāsas atlikumiem. Žāvējot nokrāsoto apģērbu, izvairoties no tiešas karstuma vai saules gaismas iedarbības.

Ļauj audumam brīvi kustēties krāsošanas laikā

Krāsošanas procesā rūpīgi jāievēro lietošanas instrukcija, jo tas var ietekmēt kvalitāti un toņa intensitāti. Katrs krāsas iepakojums ir paredzēts noteiktam auduma daudzumam. Audumam ir brīvi jāpeld ūdenī, lai maisīšanas procesā tas viegli varētu kustēties un pēc iespējas vienmērīgāk uzņemtu krāsas pigmentu. Ja ūdens daudzums ir par maz, audumu būs grūti izmaisīt un rezultātā iegūsiet plankumainu un nevienmērīgu rezultātu.

Pirms krāsošanas apģērbu ieteicams izmazgāt

Audumu pirms krāsošanas nepieciešams izmazgāt. Vai tas būtu tikko iegādāts audums, vai netīrs apģērbs, tas obligāti pirms krāsošanas ir jāizmazgā. Ja uz auduma būs palicis kāds traips vai ķīmisks pārklājums (mīkstinātājs, cietinātājs), audums var nokrāsoties nevienmērīgi un traips kļūt vēl redzamāks.

Kāda veida traukus vislabāk izmantot manuālai auduma krāsošanai?

Vienmēr izmantojiet nedaudz lielāku trauku. Lai audums nokrāsotos vienmērīgi, tam krāsošanas procesā ir brīvi jākustas. Labāk izmantot nerūsējošā tērauda vai emaljētu katlu. Taču jebkurā gadījumā labāk izmantot vecu trauku, kuru vairs neizmantojat citiem nolūkiem.

Vai auduma krāsas nokrāso veļas mašīnu?

Veļas mašīnā paredzētās auduma krāsas nebojā veļas mašīnu, taču jārēķinās ar to, ka veļas mašīna pēc krāsošanas būs jāsakopj un ka gumijas blīves, kas daudzām mašīnām ir gaiši pelēkas, var iekrāsoties. Tāpēc tūlīt pēc krāsošanas ieteicams veikt veļas mašīnas tīrīšanu. Veļas mašīnā jāieber veļas pulveris, atsevišķā nodalījumā – hlora balinātājs un jāpalaiž visgarākā programma ar augstāko temperatūru (+90 °C).

Kādu tekstila krāsu ieteicams izmantot?

Atkarībā no tā, cik daudz auduma vēlaties krāsot, kāds ir auduma materiāls un kādu rezultātu vēlaties iegūt, pieejami dažādi auduma krāsu veidi no vairākiem ražotājiem. “Dylon” firmas piedāvājumā ir plašas toņu iespējas, gan krāsām krāsošanai veļas mašīnā, gan krāsošanai ar rokām. Plaša krāsu gamma pieejama arī batikošanas un ar rokām krāsojamām krāsām “Barwnik do tkanin – Biel i kolor”. Lai gan pieejamās auduma krāsas galvenokārt paredzētas dabīgu un jauktu audumu krāsošanai, vienmēr sekojam līdzi jaunumiem, lai varētu piedāvāt plašu un dažādu produktu izvēli, kas nodrošinātu arī pilnīgi sintētisku audumu nokrāsošanu.

Ja iemanās izmantot konkrētā ražotāja auduma krāsas, var panākt noteiktu un paredzamu rezultātu. Krāsojot pirmo reizi, vai izmēģinot jaunas krāsas, nekad nevar paredzēt kāds būs rezultāts. Reizēm tas izdodas pat labāks, nekā cerēts, bet reizēm jārēķinās ar neizdošanos.

Lai notušētu nelielus defektus vai padarītu apģērbu izteiksmīgāku, pieejami arī dažādi speciālie marķieri zīmēšanai uz auduma. Piedāvājam arī krāsas krāsošanai uz auduma. Krāsām ir plūstoša konsistence. Uz auduma vai kāda aksesuāra krāsu var uzklāt ar otu vai sūkli.

Ar auduma krāsām krāsot var ne tikai apģērbu, bet arī mājas tekstilu, aizkarus, dziju un arī dažādus rokdarbu materiālus. Radošām izpausmēm nav robežu, izvēlies kādu no tev piemērotākajām auduma krāsām un nebaidies eksperimentēt. Varbūt rezultāts tevi pārsteigs. Un tas taču ir tik vienkārši.